Jdi na obsah Jdi na menu
 

SPORTOVNÍ VÝFUK

Hlavní účel tunění výfuku je zvýšení výkonu. Víme? Pokud vám stačí pouze zvuk je zbytečné utrácet za celou výfukouvou soustavu - od svodů až po koncový tlumič. V takovém případě doporučuji tuning vrtačkou nebo sedíte-li třeba v base a máte dost času nechte to na přírodě ať nadělá díry sama. V tomto případě můžete hned za Gti nalepit dnes tak nezbytnou nálepku Eko nebo BiO nebo podobný shit. Alesopň uděláte dojem na tu krásku od vedle co se o víkendech přivazuje s kamoškama na bránu té fabriky co máte před domem(když zrovna nezachraňují želvy v Africe)a až se budete zase hrabat v motoru bude se na vás možná i usmívat. Samozdřejmě za předpokladu, že neřeknete nic o tom jak jste vyhodili katalizátor vedle do rybníčku a navařili tam tu trubku co se jim tuhle ztratila ze zahrádky. 

Sportovní a tuning výfuk

Sportovním výfukem se rozumí celá výfuková soustava.

Od svodů přes sportovní katalizátor, středové trubky a tumiče výfuku. Výměna samostatného koncového tlumiče sice přinese sportovní zvuk motoru ale zvýšení výkonu bude minimální. Pokud ovšem nahradíme celý výfuk bude zvýšení výkonu mnohem větší. 

Výfukové svody

První věc, kterou se budeme zabývat jsou výfukové svody. V ideálním případě bychom použili čtyřsvodový výfuk, ale tohle řešení je buhužel dost nákladné. Takže se nevyhneme spojení jednotlivých svodů a to pokud možno tak abychom zamezili vzájemnému ovlivňování pulsací plynů v potrubí. Tak třeba v případě 4válcového motoru spojíme vždy 2 válce které mají okamžik zážehu pootočený o 360 stupňů. Délka trubek musí být stejná u všech svodů. Jednotlivé svody jsou většinou svedeny do jednoho potrubí a ty pak vedou do katalizátoru nebo tumiče.

Každé spojení svodů musí mít větší průměr, aby dokázalo odvést více spalin. U svodů nám půjde hlavně o to abychom zmenšili průtočný odpor potrubí. Ten se naopak zvyšuje špatně zvoleným pruměrem potrubí nebo taky přílišným zakřivením výfukového potrubí. A samozdřejmě překážkami ve výfuku jako tlumič nebo katalizátor. Můžeme použít např. leštěné svody. 

Katalizátor

Další na řadě je obvykle

katalizátor

. Ideální řešení by bylo, aby tam vůbec nebyl a potrubí bylo navrženo bez něj. Což, ale s ohledem na stále se zvyšující nároky na ekologii jaksi není možné. Katalizátor tvoří výraznou překážku spalinám odcházejícím z válce. Když už teda zavrhneme onu trubku ze zahrádky popsanou v úvodu článku nezbývá nám nic jiného než použít sportovní katalizátor, který má větší průchodnost než ten sériový. 

Tlumič

Poslední překážka je

tlumič

. Ten tlumič, ač je to k nevíře slouží k utlumení hluku. Bohužel se mu z úspěchem daří tlumit i výkon motoru. Tlumič nemůžeme jen tak uřezat a mrsknout kachničkám do rybníčku páč by nás sousedi s každým ranním startováním lynčovali. Sériový tlumič bývá tzv.

expanzní

. Skládá se z několika komor do kterých proudí spaliny nejčastěji přes děrované trubky či přepážky. Což na výkon nemá zrovna dobrý vliv. Většina sportovních tlumičů je proto konstruována jako absorpční. To znamená, že tlumič je vyplněn hmotou na způsob skelné vaty. Tlumičem prochází trubka s množstím malých otvorů kterými hmota absorbuje tlakové rázy a tím tlumí hluk. Použitím sportovního tlumiče bychom ladění výfukového potrubí zakončili.

Na závěr bych jen dodal, že navrhnout dobře fungující výfukové potrubí není zrovna jednoduchá věc a přeji vám v tom hodně štěstí.